Przejdź do treści

Rotomat do zegarka – do czego służy

Rotomat do zegarka – do czego służy

Zegarki automatyczne można uznać za prawdziwe zegarmistrzowskie dzieło sztuki, posiadają one niezwykle wiele zalet, jednak podstawową z nich jest ich bezobsługowość. Regularnie noszone nie wymagają od właściciela praktycznie żadnej uwagi poza przeglądami zegarmistrzowskimi. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy zegarek nie jest noszony codziennie. Może to wynikać z wielu powodów, jednym z nich może być chociażby posiadanie kilku różnych zegarków. Co zrobić w takiej sytuacji, by nieużywane urządzenie zachowało sprawność? Rozwiązaniem jest rotomat do zegarka.

Zasada działania

By zrozumieć, czym jest rotomat, należy najpierw przeanalizować zasadę działania zegarka automatycznego. Ta, wbrew pozorom, wcale nie jest wyjątkowo skomplikowana. W urządzeniu znajduje się specjalny element-rotor, który ruchy ręki właściciela zamienia na energię przeznaczoną do naciągania sprężyny. Dzięki temu zegarek może chodzić praktycznie nieprzerwanie, tak długo, jak jest noszony. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy nie jest on użytkowany. Ze względu na brak ruchu, rotor nie może naciągać sprężyny na bieżąco, w wyniku czego pomiar czasu przestaje być możliwy. Ma to wiele konsekwencji, od konieczności ponownego ustawiania daty czy godziny, po możliwe skrócenie żywotności zegarka związane z jego zatrzymaniem się. W takiej sytuacji wykorzystuje się właśnie rotomat – co to jest i jak ma pomóc?

Automatyczne obroty

Najprościej rzecz ujmując rotomat, jest to urządzenie symulujące ruch ludzkiej ręki, dzięki temu możliwe jest ciągłe wprawianie w ruch rotora. Umożliwia to nieprzerwaną pracę zegarka, nawet w sytuacji, w której nie jest on używany przez właściciela. Takie maszyny są z reguły zasilane poprzez podłączenie ich do gniazdka, można jednak wyróżnić takie, które zasilane są bateryjne. Poza umożliwieniem ciągłej pracy zegarka mają one również drugie zadanie-zapewnienie korzystnej prezencji urządzenia. Ze względu na budowę, można wyróżnić rotomaty przeznaczone do umieszczenia w nich jednego, lub kilku zegarków. Warto nadmienić tutaj ich kolejną zaletę, jaka uwidacznia się w przypadku zegarków o bardziej złożonych mechanizmach, posiadających komplikacje, takie jak, chociażby wskazywanie aktualnej fazy księżyca. Urządzenia te, ze względu na bardzo duży stopień skomplikowania mechanicznego, są nie tylko bardzo wrażliwe na zatrzymanie się zegarka, ale również problematyczne w ustawieniu.

Ze względu na liczne zalety, rotomat przyda się nie tylko posiadaczom licznych zegarków automatycznych, ale również wszystkim, którym zależy na ich trwałości, jak i odpowiedniej prezencji, szczególnie w przypadku okazjonalnego ich noszenia.

Poznaj naszą ofertę rotomatów