Przejdź do treści

Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny

Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny

Nie każdy jest w stanie bez problemu odróżnić podróbkę markowego zegarka od oryginału. Nieuczciwych sprzedawców jednak nie brakuje. Jak nie dać się oszukać i kupić autentyczny model?

Czym różni się zegarek markowy od podróbki?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na logo oraz nazwę marki. Nierzadko zdarza się, że inna jest jedna litera albo grawer jest mało czytelny, rozmazany. W przypadku oryginalnych modeli taka sytuacja nie może mieć miejsca.
 
Każdy zegarek ma swoje cechy charakterystyczne w postaci szczegółowych szlifów, wzorów czy zdobień. Aby sprawdzić autentyczność danego modelu, warto sprawdzić opis jego cech charakterystycznych i porównać z wybranym produktem. Nawet drobna nieprawidłowość powinna wzbudzić podejrzenia. Warto także sprawdzić, czy zegarek posiada wymagane funkcje, gdyż może okazać się, że napisy znajdujące się na tarczy modelu, jedynie je imitują.
 

Oryginały są wykonane ze stali – a nie chromu, będą zatem cięższe od nieoryginalnych zegarków. Jednak są z reguły cieńsze od podrobionych modeli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zegarka?

  • Przede wszystkim należy sprawdzić numer referencyjny modelu na stronie producenta (każdy posiada indywidualny). Jeśli nie zgadza się, prawdopodobnie zegarek jest falsyfikatem.
  • Modele renomowanych marek zwykle są ciche, niektóre niemalże bezszelestne. Jeśli wybrany zegarek jest głośny, niestety może okazać się podróbką.
  • Kupując dany model na aukcji, warto poprosić o zdjęcie jego mechanizmu. Jeśli osoba sprzedająca będzie opierać się przed jego wysłaniem, można być niemalże pewnym, że nie będzie to autentyk. Jeśli jest taka możliwość, można udać się do zegarmistrza, aby przeprowadził ekspertyzę.
  • Warto także znaleźć najlepszej jakości zdjęcie w internecie danego modelu i porównać wszystkie elementy czasomierza. Należy skupić się na jakości marki, logotypie, wskazówkach, koronkach oraz indeksach. Najdrobniejsza niespójność będzie oznaczać podróbkę.
  • Osoby znające się na zegarkach, będą w stanie coś o danym modelu opowiedzieć. Może zdarzyć się sytuacja, że osoba sprzedająca poda błędną datę zakupu albo produkcji, np. model został wyprodukowany później, niż sprzedający twierdzi, że go nabył.
  • Najczęściej podrabianymi zegarkami są G-Shock marki Casio. Zegarki firmy Armani także często są na celowniku osób produkujących i sprzedających podróbki. Niska cena to również czynnik, który powinien wzbudzić nieufność. Nie warto nabierać się na „specjalne okazje”, a im bardziej nachalny sprzedawca, tym większe prawdopodobieństwo, że nie jest on uczciwy.

Poznaj naszą ofertę markowych zegarków